Jak wybrać drzwi? Porady architekta wnętrz
- IVAN LESKOV
- 21 paź 2024
- 6 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 8 lis 2024

Dobrze dobrane drzwi są jak kameleon – perfekcyjnie wpasowują się do aranżacji. Z kolei nieprzemyślany wybór tego elementu zepsuje nawet najciekawsze wnętrze.
Drzwi są przede wszystkim naturalnym wyznacznikiem stref, ponieważ odgradzają od siebie poszczególne części wnętrza. Jednak pełnią nie tylko rolę funkcjonalną, ale także dekoracyjną – mogą bowiem podbijać królujący we wnętrzu styl, a nawet wpływać na proporcje pomieszczenia.
Jak wybrać drzwi doskonałe? Jeden idealny model nie istnieje, za to liczy się przede wszystkim spójność i umiejętność szerszego spojrzenia na całość aranżacji. Pierwszym krokiem, który jako architekt wnętrz proponuję przy wyborze drzwi, jest zawsze analiza stylu mieszkania i ustalenie jego założeń. Dopiero wtedy można zacząć poszukiwania idealnych drzwi dla konkretnej aranżacji.
Z tego wpisu dowiesz się, czemu drzwi są tak ważne w projektowaniu wnętrz i jak można dopasować je do różnych stylów. Polecę Ci także moich zaufanych producentów drzwi i klamek.
Podział drzwi ze względu na rodzaj otwarcia
Drzwi standardowe – otwierają się na zewnątrz pomieszczenia.
Drzwi standardowe prawe otwierają na prawą stronę, klamka znajduje się po lewej.
Drzwi standardowe lewe – otwierają się na lewą stronę, klamka znajduje się po prawej.
Drzwi rewersyjne – otwierają się do środka pomieszczenia, z zewnątrz przypominają drzwi ukryte, czyli stapiające się ze ścianą. Tutaj również istnieje podział na drzwi lewe i prawe.

Podział drzwi ze względu na styl
Drzwi frezowane – królestwo klasyki posiadają ozdobne wyżłobienie, które najczęściej przyjmuje kształt jednego dużego prostokąta lub dwóch małych. Najczęściej kojarzą się z eleganckimi aranżacjami w stylu francuskim, gdzie towarzyszą im dekoracyjne sztukaterie. Świetnie pasują także do stylu klasycznego lub glamour.

Najwięksi producenci drzwi oferują możliwość personalizacji wzoru. To zapewnia Ci pełną kontrolę nad efektem końcowym. Frezowanie może być delikatne lub bardzo dekoracyjne, jednak najważniejsze jest, by pasowało do całości wnętrza. Kolejną zmienną jest wykończenie powierzchni drzwi frezowanych. Mogą one być lakierowane, malowane lub pokryte fornirami. To pozwala na doskonałe dopasowanie drzwi do stylu aranżacji.

Drzwi frezowane to ponadczasowe rozwiązanie, które idealnie pasuje do eleganckich wnętrz. W moich projektach zawsze korzystam z usług sprawdzonego stolarza, który każde drzwi wykonuje na zamówienie na bazie mojego rysunku. Na zdjęciu możecie zobaczyć mój ulubiony projekt – czyli szlachetną klasykę, dla której inspiracją były zabytkowe drzwi w genewskim apartamencie.
Pobierz rysunek techniczny
Porada architekta:
Warto dopasować frezowanie do sztukaterii ściennej – w ten sposób wnętrze zyska ponadczasową elegancję i paryski styl. Nawet antywłamaniowe drzwi wejściowe mogą zostać uzupełnione o ten klasyczny wzór. W większości przypadków można zdemontować zewnętrzny panel i zastąpić go tym, który jest spójny z resztą aranżacji.
Nowoczesne drzwi zlicowane ze ścianą

Drzwi zlicowane, nazywane inaczej drzwiami ukrytymi lub bezprzylgowymi, to dyskretne, minimalistyczne rozwiązanie. Znajdują się w jednej linii ze ścianą, bez charakterystycznego cofnięcia. Co ważne, za pomocą dopasowanych materiałów i kolorystyki drzwi ukryte gwarantują efekt całkowitego wtopienia się w ścianę, dlatego pasują do nowoczesnych aranżacji w stylu modern.
Maksymalny efekt przestrzenny
Drzwi ukryte optycznie powiększają przestrzeń, dlatego świetnie sprawdzą się w małych wnętrzach. Nie zaburzają powierzchni ściany, eliminują niepotrzebne rozpraszacze, a także zajmują najmniejszą możliwą przestrzeń. W stylowy sposób pomagają ukryć wejścia do garderoby, łazienki lub pomieszczenia gospodarczego.
Drzwi ukryte otwierają się szerzej niż klasyczne drzwi – aż na 180 stopni.
Wyzwania techniczne
Sekretem drzwi zlicowanych jest ukryta ościeżnica, wykonana ze stali lub aluminium – to ona umożliwia ukrycie zawiasów i futryny wewnątrz ściany. Z tego powodu montaż drzwi ukrytych wymaga bardziej zaawansowanych prac murarskich i wykończeniowych w porównaniu do standardowych drzwi. Jeśli chcesz zdecydować się na drzwi ukryte, pamiętaj o kilku ważnych sprawach:
Ściana, w której umieszczone będą drzwi, powinna mieć minimum 6 cm grubości (co oznacza, że można je zamontować również w ścianach działowych).
Ściany muszą być idealnie proste i gładkie.
Montaż ościeżnicy następuje podczas prac mokrych (czyli w tym samym momencie, co ewentualna wymiana okien lub stawianie ścian).
Oprócz właściwego dopasowania drzwi do ościeżnicy, trzeba także pamiętać o zastosowaniu odpowiednich uszczelek, które zapewnią dobrą izolację akustyczną i termiczną.
Porada architekta:
Drzwi ukryte nie lubią bliskiego umieszczenia źródeł światła, dlatego unikaj lamp zamontowanych tuż nad drzwiami. Kinkiety i reflektory mogą utrudnić nie tylko montaż, ale i codzienne użytkowanie drzwi. Dodatkowo mocne, punktowe światło może uwypuklić nierówności lub stworzyć kontrastowe cienie.
Polecane firmy, specjalizujące się w drzwiach ukrytych
To warszawska firma, tworzona przez pasjonatów nowoczesnego wzornictwa. Miła i fachowa obsługa gwarantowana! Jednym z moich faworytów jest wykończenie drzwi szkłem polimerowym, na którym nie zostają ślady palców. PIU Design oferuje także ogromny wybór jakościowych klamek.
zdj. PIU Design


Światowy design prosto z Włoch. Rimadesio uwielbiam za dbałość o każdy detal i ponadczasową jakość. Dowód? W inwestycjach, zaprojektowanych przeze mnie osiem lat temu, drzwi od tej włoskiej firmy nadal sprawują się perfekcyjnie. Uwaga – w sezonie wakacyjnym możliwe są opóźnienia w dostawie, dlatego zamówienie warto złożyć wcześniej.
zdj. Rimadesio

Gra proporcjami
Drzwi, tak jak okna czy lustra, mogą optycznie powiększyć wnętrze. Zasada jest prosta – im wyższe drzwi, tym wnętrze wydaje się bardziej ekskluzywne i przestronne. Standardowe drzwi mierzą najczęściej nieco ponad dwa metry, jednak w zależności od aranżacji śmiało można eksperymentować z modelami, które mierzą trzy metry lub zdecydować się na coraz bardziej popularne drzwi na pełną wysokość.
zdj. Rimadesio
Drzwi aż do sufitu
Drzwi na pełną wysokość, czyli od podłogi aż do sufitu, optycznie podnoszą sufit i sprawiają, że wnętrze wydaje się wyższe. Ponieważ takie drzwi są najczęściej zlicowane ze ścianą i tworzą jedną, gładką powierzchnię, gwarantują wrażenie ładu i porządku. To rozwiązanie, obecne najpierw w biurach i sklepach, jest coraz popularniejsze również w nowoczesnych mieszkaniach.
Warto pamiętać, że ze względu na swoje rozmiary, drzwi do sufitu są zazwyczaj cięższe niż standardowe rozwiązania, dlatego warto zadbać o ich profesjonalny montaż.
Drzwi drewniane czy z MDF – co wybrać?
Drewno – to naturalny i wytrzymały materiał, który świetnie izoluje dźwięki. Standardowym rozwiązaniem w polskich domach jest drewno sosnowe, dębowe lub bukowe. Drewniane drzwi są pierwszym wyborem dla mieszkań z segmentu premium. Należy jednak pamiętać o ich właściwej pielęgnacji.
Płyta MDF – wykonana z pochodnych drewna, może pochwalić się znacznie bardziej przystępną ceną i możliwością formowania niż lite drewno. Minusem płyty MDF jest jednak mniejsza odporność na uszkodzenia. Nie jest również polecana do pomieszczeń z dużą wilgotnością, np. łazienki.
Personalizacja drzwi
Warto pamiętać, że drzwi można personalizować. Do elementów, na które masz wpływ, należą:
kolor,
materiał,
elementy dekoracyjne (np. przeszklenia),
okucia (zawiasy i klamki),
rozmiar i typ drzwi.
Najbardziej popularnym wyborem są jednoskrzydłowe drzwi o szerokości 80 cm. Jednak alternatyw jest całe mnóstwo – drzwi mogą mieć nawet do 110 cm lub składać się z dwóch skrzydeł. Innym pomysłem są drzwi przesuwne, idealne do małych pomieszczeń lub loftowe, składające się z metalowej ramy z przeszkleniami.
Porada architekta wnętrz:
Żeby wnętrze wyglądało na spójne i dopracowane, wszystkie drzwi w mieszkaniu powinny być takie same (obejmuje to także klamki oraz wysokość drzwi).
W krainie klamek
Może się wydawać, że klamki są mało znaczącym elementem funkcjonalnym, jednak to właśnie detale decydują o odbiorze całej przestrzeni. Tym bardziej, kiedy mogą pełnić także funkcję dekoracyjną.
Klamki do drzwi zazwyczaj nie są oferowane w zestawie z drzwiami i należy je dobrać samodzielnie. Najczęściej wykonane są z drewna, ceramiki, szkła czy metali, i mogą występować w różnych wykończeniach. Przed ich wyborem należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań – Jakie klamki pasują do wybranych drzwi? Czy będą współgrać z całą aranżacją? Czy w danym pomieszczeniu przyda się także zamek?
Polecany producent klamek
Podczas moich realizacji często współpracuję ze Studiem Klamek, którego właścicielką jest Ewa Szymańczyk. To miejsce, w którym zawsze można liczyć na fachową pomoc oraz ogromny wybór. Moim ulubieńcem w asortymencie Studia Klamek jest holenderska firma Formani tworzą ekskluzywne i wytrzymałe produkty, które sprawdzą się w każdej aranżacji.
zdj. Formani
Drzwi w ogromnym stopniu wpływają na charakter i odbiór przestrzeni. Mogą zarówno podkreślić styl aranżacji, jak i całkowicie go zaburzyć. To podstawowy element wyposażenia mieszkania, codziennie używany przez domowników. W przeciwieństwie do mebli czy koloru ścian, drzwi są trwałą częścią wystroju i będą nam towarzyszyć przez wiele lat, dlatego ich wybór warto dokładnie przemyśleć. Powinny być zarówno funkcjonalne, ponadczasowe, jak i zgodne z estetyką wnętrza.
Jak wybrać drzwi doskonałe – porady w pigułce
Dopasuj styl i rodzaj drzwi do aranżacji (drzwi ukryte, drzwi tradycyjne, drzwi przesuwne).
Wybierz odpowiednie materiały (drewno, płyta MDF, szkło).
Pamiętaj o możliwości personalizacji (wymiary, klamki, wykończenie).
Zadbaj o profesjonalny montaż.
コメント